Školka jako parník

Jak dokázal šikovný architekt ze zdánlivé překážky vytvořit přednost a vytvořil koncept školky jako parníku.

Školka ve tvaru parníku

Když jsme navštívili před časem Mníšek pod Brdy, nemohli jsme si nevšimnout budovy školky, která vypadá jako parník. Celkové řešení a pojetí nás uchvátilo natolik, že jsme se rozhodli vypátrat autora Ing. Arch. Pavla Podlipného ze studia 2xpa a zeptat se ho nejen na to, jak celá myšlenka vznikla a jak rekonstrukce městské školky probíhala.

Velmi příjemně nás překvapilo, že finální koncept parníku vznikl vlastně tak, že se z problému vytvořila přednost. Jak geniální řešení, které nejen v dětech probouzí představivost. Celý koncept lodi doplňuje nejen samotný interiér školky, ale také webové stránky školky.

Ale více už nám o projektu poví sám pan autor:

„Tradiční školka postavená v 70. letech v tzv. akci „Z“ byla už ve značně opotřebované podobě. Krom toho i kapacitně nedostačující.

Bylo třeba budovu zrekonstruovat a přistavět jednu třídu. Nakonec se podařilo objekt i zateplit, z nevyužitého suterénu udělat taneční sál a zkultivovat přilehlou zahradu.

Uprostřed plánované terasy bylo zapotřebí ponechat komínové těleso. Při rekonstrukcích je důležité, aby věci, které se na první pohled zdají být velmi limitující, obrátit ve prospěch nového záměru. A tak se začal tvořit koncept „parník“. Přistavěná hmota třídy a schodiště je odlišná od původní ve svém materiálovém i barevném provedení. K tomu prostorná terasa v podobě lodní přídě, či kapitánského můstku, uprostřed s lodním komínem.

Barevně i materiálově je stavba inspirována tradiční podobou parníků, prvky nautického stylu se promítají i v interiéru, oživené o veselé obrázky na stěnách. Další doplnění je na dětech samotných, ty pomalovaly okna motivy podmořského světa, vypadá to, že koncept přijaly příznivě...“

Autor: Pavel Podlipný ve spolupráci se Star atelier

Architektonický ateliér a karta projektu
http://www.2xpa.cz/prace/rekonstrukce-a-nadstavba-skolky-mnisek-pod-brdy/

Profil školky
https://www.nejskolky.cz/materska-skola-nova-mnisek-pod-brdy-nova-499-mnisek-pod-brdy/

Web školky
http://www.msnova.cz/

Fotografie

Návrh parníku

Školka ve tvaru parníku - Návrh

Barvy parníku

Školka ve tvaru parníku - Barvy

Pohled z ulice

Školka ve tvaru parníku - Pohled z ulice

Zahrada

Školka ve tvaru parníku - Zahrada

Schodiště

Školka ve tvaru parníku - Schodiště

Koupelna

Školka ve tvaru parníku - Koupelna