10 tipů, jak zabavit děti nejen v autě.

10 tipů, jak zabavit děti nejen v autě

  1. Písničky a pohádky

Zvláště menší děti zabavíte v autě sérií dětských písniček. O něco starší děti mají rády mluvené pohádky.

  1. Slovní fotbal

Slovní fotbal je ústní hra procvičující slovní zásobu. Princip hry je zcela jednoduchý. Jde o to navázat na vyřčené slovo slovem takovým, aby se shodovalo poslední písmeno, poslední 2 písmena nebo celá slabika se slovem následujícím.

  1. Hledání zvířátek

Děti mají za úkol pozorovat své okolí a v případě, že uvidí jakékoliv zvířátko, říci nazvat jeho název a případně zapsat do seznamu. Děti si tím učí nejen slovní zásobu, ale také pozorovací schopnosti. Počítá se i moucha v autě.

  1. Kdo uvidí oblíbené auto?

Před začátkem jízdy si určíte, jaké auto se bude hledat a kdo ho uvidí, připisuje si jeden bod. Na konci se body sečtou a vítěz může být náležitě odměněn.

  1. Kudy to jedeme?

Tato hra vyžaduje trochu přípravy, ale na delší trasy se to určitě vyplatí. Dětem vytisknete nebo nakreslíte trasu vaší plánované cesty a do ní zaznačíte města, významné památky, které budete míjet, i běžné věci z provozu – děti je pak musí odškrtávat a doplňovat do trasy, kde také vidí, jak jim cesta ubíhá.

  1. Počítání barviček

Děti mají za úkol pozorovat auta a počítat počet aut konkrétní barvy, která se určí. Kdo uvidí více červených autíček? V případě, že cestujete s jedním dítětem, tak si může touto hrou procvičovat počítání.

  1. Hádej, kdo jsem?

Dítě myslí na konkrétní pohádkovou bytost nebo zvířátko nebo postavu z filmu a ostatní hádají pomocí otázek ANO/NE, na koho to myslí. Tuto hru hrají v oblibou s dětmi také rodiče.

  1. Najdi v okolí, co máš na obrázku

Variantu této hry si můžete koupit v obchodě, ale můžete si ji jednoduše vyrobit také doma. Vystříhejte ze starých časopisů obrázky věcí, zvířat nebo lidí, které děti během jízdy potom hledají v okolí podle toho, jaký obrázek si vylosují. Můžete obrázky podle obtížnosti také obodovat a v případě, že cestujete s dvěma dětmi, mohou tak mezi sebou soutěžit. Jednomu dítěti vystačí balíček obrázků. Obrázky, které vaše holčička nebo chlapeček uhodne, si dává na stranu. Na příští zastávce můžete kartičky společně spočítat a dítě odměnit například příslušným počtem kuliček hroznového vína nebo cherry rajčátek. Taková vysoutěžená svačinka leckdy i lépe chutná.

  1. Oblíbené hračky

Vezměte je s sebou i na cesty. Dětičky budou alespoň na chvíli spokojené, pokud je hračka brzy neomrzí. Menší děti se totiž nedokáží na jednu věc soustředit většinou déle jak deset minut. Je vhodné vybrat cokoliv na hraní, co je vhodné k věku dítěte a je pro cestování bezpečné - dítě se nemůže za jízdy zranit nebo věc polknout při zabrzdění.

  1. Oblíbené knížky nebo komiksy

Nezapomeňte vašim dětem do auta jejich oblíbenou knížku nebo komiks, ať se mají co prohlížet.